O HND-u > Zaključci novinarskog vijeća časti > Zaključci 29. sjednice Novinarskog vijeća časti, održane 20. rujna 2018. godine.

Ivan Zidarević vs Karolina Vidović Krišto

Zahtjev Ivana Zidarevića za pokretanje postupka protiv Karoline Vidović Krišto zbog emisije „Dobar dan, Hrvatska“ od 20. veljače 2018.

Link na članak ili prilog: https://hrti.hrt.hr/video/show/4395007/dobar-dan-hrvatska-20-veljace-2018

U raspravi i odlučivanju o ovom slučaju nisu sudjelovali Aleksej Gotthardi-Pavlovsky, Davor Hrvoj i Ivana Radaljac Krušlin, radi izbjegavanja sukoba interesa.

 Karolina Vidović Krišto je članica HND-a.

 

Zaključak

Novinarsko vijeće časti jednoglasno je zaključilo (glasali su Marinko Jurasić, Verica Mađer, Gordan Panić, Damir Pijaca, Marko Podrug i Vlado Premuž)  da je Karolina Vidović Krišto prekršila etičke norme iz  Kodeksa časti hrvatskih novinara te joj  izriče opomenu.

 

Obrazloženje: Prijavitelj kao sporne trenutke u emisiji HTV-a  „Dobar dan, Hrvatska“, emitiranoj 20. veljače 2018., u kojoj se raspravljalo o reformi obrazovanja, vidi širenje netočnih i lažnih informacija. Prema prijavi, novinarka i voditeljica emisije Karolina Vidović Krišto ogriješila se o etičke norme novinarstva iznoseći tvrdnje o popisu lektire za srednje škole, sadržaju pojedinih knjiga s popisa lektire te o spolnom odgoju u školama.

U prijavi se navodi da su u emisiji citirani dijelovi knjige Zorana Ferića „Anđeo u ofsajdu“, koja već dvije godine nije na popisu lektire za srednje škole, a ni tada nije bila na popisu obvezatnih knjiga, već u širem izboru. Novinarka Vidović Krišto u svom očitovanju na prijavu tvrdi da je u emisiji „jasno naglasila“ da se navedena knjiga nalazila na popisu koji se mijenjao 2016. godine, no uvidom u rečenu emisiju nipošto se ne možemo složiti da je voditeljica jasno i glasno rekla da se sporna knjiga nalazila na popisu lektire do 2016. Doduše, kada je počela govoriti o promjenama popisa za lektiru, u pola rečenice prekinuo ju je suvoditelj no Vidović Krišto ni poslije toga nije pojasnila nalazi li se Ferićeva knjiga u lektiri ili ne. Time je, smatramo, gledatelje dovela u zabludu.

Ista je knjiga predmet i drugoga spornog dijela emisije. Prijavitelj, naime, smatra da je Karolina Vidović Krišto netočno ustvrdila da se radi o literaturi s pedofilskim sadržajem. No, kako Ferićeva knjiga nije na popisu lektire, a u emisiji je poslužila kao primjer loših aspekata obrazovne reforme, Vijeće časti smatra da donošenje zaključka u ovom konkretnom slučaju ne bi bilo relevantno.

Također, a to je treći sporni dio u prijavi, smatramo da ako Karolina Vidović Krišto misli da Spolni odgoj koji se u školama predaje u sklopu Zdravstvenoga odgoja, ima, kako kaže, „jasne poveznice s pedofilijom“, odnosno da se radi o „dokazano pedofilskom sadržaju, kojim se grade temelji institucionalizacije pedofilije“, tada je te nimalo bezazlene tvrdnje trebala potkrijepiti nekim dokazima, sudskim presudama, stručnim mišljenjima i slično.

Zbog svega navedenoga, Vijeće časti smatra da se Karolina Vidović Krišto u prijavljenoj emisiji ponašala neprofesionalno, povrijedivši članak 5. Kodeksa časti hrvatskih novinara te joj se izriče opomena.

Protiv ovog zaključka tužena karolina Vidović Krišto podnijela je žalbu Središnjem odboru HND-a.