Načelnica Sektora za medije Ministarstva kulture i medija Nives Zvonarić podsjetila je da je Europska komisija prijedlog Europskog akta o slobodi medija predstavila u rujnu 2022., a Europski parlament i države članice sada rade na odgovoru, odnosno svojim stajalištima. Očekuje se da će u Parlamentu postupak biti završen u rujnu, nakon čega mogu početi pregovori s Vijećem Europe o konačnoj verziji, istaknula je Zvonarić.
- Važno nam je da ovaj Akt bude jednako pravan za sve vrste medija i da nema izuzetaka po vrsti prihoda ili veličini medija te ćemo se zalagati da državno oglašavanje ima jače kriterije, kazala je Zvonarić i dodala kako ovaj Akt možemo osnaživati kroz svoje zakonodavstvo te da ima punu podršku Ministarstva kulture i medija.
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Hrvoje Zovko kazao je kako se nada da će se očekivanim Europskim aktom o slobodi medija zaštititi profesionalno i kritičko novinarstvo, ali je ukazao i na potrebu poštivanja postojećih redakcijskih statuta hrvatskih medija, koji su počesto mrtvo slovo na papiru.
-Najgori primjer je primjer riječkog Novog lista. Država već godinama o tome šuti, a na čelu tog lista godinama stoji v.d. urednik, kao beskrajni dan. Tražit ćemo da se povlaštena stopa PDV-a od pet posto oduzme pojedinim nakladnicima, kazao je predsjednik HND-a i dodao kako je problematično i državno financiranje medija pri čemu ne postoje jasni kriteriji.
Predsjednica Europske federacije novinara (EFJ) i Sindikata novinara Hrvatske (SNH) Maja Sever je kao moderatorica panela istaknula potrebu zaštite novinara i autonomije uredništava ocijenivši Europski akt o slobodi medija ''čvrstim, robusnim aktom'' s jakim mehanizmima za očuvanje novinarstva kao javnog dobra.
Odvjetnica specijalizirana za medijsko pravo Vesna Alaburić govorila je o različitim mjerama i mehanizmima koje predviđa novi europski akt ocijenivši kako u hrvatskim medijima postoji veliki raskorak između teorije i prakse kada je riječ o uredničkoj neovisnosti.
Autor: Hina i HND