Iz medija

Zašto umjetna inteligencija neće nikada zamijeniti novinare? Ključ je u običnom pozdravu...

01.03.2024.
Link na članak

Najveća opasnost umjetne inteligencije se smatra proizvodnja lažnih vijesti ili namjerno pristranih vijesti koje iskrivljavaju istinitost. Ali lažne vijesti ne stvara umjetna inteligencija, nego i dalje ona prirodna: ljudska. "Dobar dan!". Taj svakodnevni pozdrav je ključni razlog zašto umjetna inteligencija i umjetno generirane vijesti neće nikada zamijeniti novinare i novinarstvo koje se ne sastoji tek od pukog prenošenja osnovne, prepisane informacije. 

Razvoj umjetne inteligencije napreduje, već se eksperimentira s modelima koji bi sami pisali vijesti i brzo ih objavljivali, pa traju rasprave hoće li to značiti smrt novinarstva i medija kakve poznajemo. Neće. Ali svako će zahtijevati novu prilagodbu, regulaciju, a i građane će natjerati na kritičnije razmišljanje o informacijama koje su im plasirane.

Zašto jedan obični "Dobar dan!" za početak predstavlja neprobojni štit novinarstva i razlikuje stvarne priče od sintetičkih? Zato što on u sebi sažima sav onaj kontakt među ljudima koji umjetna inteligencija nikada neće moći ostvariti pri informiranju javnosti. A iz njega proizlazi i obrada informacija i kvaliteta vijesti. 

Umjetna inteligencija ne postavlja pitanja, a postavljanje dobrih  pitanja ljudima relevantnim za temu je ključ novinarstva. Umjetna inteligencija neće moći nazvati političara za koju postoji sumnja da je izvlačio novac i pitati ga zašto je platio neke račune. Neće moći na terenu, među ruševinama razgovarati s čovjekom koji je sve izgubio nakon potresa. Neće moći postavljati u intervjuu potpitanja. Neće moći staviti u kontekst izjave političara i onoga što piše u dokumentima, a još teže procjenjivati  govori li netko istinu ili ne. Neće moći primijeniti tumačenje zakona, a kamoli razumjeti birokratska opravdanja i neusklađenosti pravila i propisa koji se često prelamaju na građanima. Neće nikada moći sama doći do podataka ili ispovijesti koje nisu već objavljene na internetu, razumjeti žrtve nasilja, netolerancije i nepravde. Neće moći nazvati drugu stranu, odnosno kod osobe na koju se te informacije odnose, provjeriti njihovu točnost ili tražiti obrazloženja. 

 

Cijeli tekst možete pročitati na 24sata.hr.