Prema podacima koje iznosi RSF to je 80 ubijenih novinara prosječno svake godine. Ukupan broj ubijenih novinara samo od 2000. godine je 1.787.
"Iza tih sumornih brojki kriju se mnoge osobnosti, talenti i predanost onih koji su svojim životima platili prikupljanje informacija, svoju potragu za istinom i strast prema novinarstvu, kazao je glavni tajnik RSF-a Christophe Deloire.
-U svakom od godišnjih pregleda, RSF je nastavlja dokumentirati strašno i neopravdano nasilje koje je posebno usmjereno na medijske djelatnike. Kraj ove godine prikladno je vrijeme da im odamo počast i apeliramo na puno poštivanje i provođenje sigurnosti novinara gdje god oni radili i svjedočili svjetskim događanjima, naveo je Deloire.
Najmračnije godine za novinare su 2012. , kada je ubijeno 144 novinara te 2013., s ubijenih 142 novinara. Nakon ovih dosegnutih tragičnih vrhunaca, koji su se dogodili u velikoj mjeri zbog rata u Siriji, uslijedio je postupni pad, a zatim povijesno niske brojke 2019. godine. Nažalost, broj novinara ubijenih u vezi sa svojim radom u 2022., se povećao te je u toj godini prema RSF-u ubijeno 58 novinara, što je najveći broj u posljednje četiri godine te je porastao za 13,7 posto u odnosu na 2021., kada je ubijen 51 novinar.
Tijekom posljednja dva desetljeća 80 posto smrtnih slučajeva medijskih radnika dogodio se u 15 zemalja. Dvije zemlje s najvećim brojem poginulih su Irak i Sirija, s ukupno 578 ubijenih novinara u posljednjih 20 godina, ili više od trećine ukupnog broja ubijenih u svijetu. Slijede Afganistan, Jemen i Palestina. Afrika nije pošteđena, a sljedeća je Somalija.
Kada je u pitanju Europa najgore stanje i nadalje je u Rusiji. Od dolaska na vlast Vladimira Putina ta zemlja suočava se sa sustavnim napadima na slobodu medija, što uključuje i ubojstvo novinara, a najsnažnije je simbolizirano kroz ubojstvo Anne Politkovskaya 7. listopada 2006. godine.
Rat koji je počeo u Ukrajini 24. veljače 2022. jedan je od razloga zašto je ova zemlja druga po broju smrtnih slučajeva novinara u Europi. Osam novinara je ubijeno u Ukrajini od ruske invazije, a još 12 ih je u toj zemlji ubijeno tijekom 19 prethodnih godina. Francuska je četvrta najsmrtonosnija europska zemlja zbog masakra koji se dogodio u redakciji satiričnog tjednika Charlie Hebdo u Parizu 2015. godine, stoji između ostalog u izvješću RSF-a.
Izvor: rsf.org.