Duda je potpisao zakon unatoč kritikama Europske unije i brojnih međunarodnih organizacija, nakon što je zakon krajem prosinca odobrila konzervativna većina u poljskom parlamentu. "Predsjedniku je važno da javni mediji budu nepristrani, objektivni i vjerodostojni", rekla je glasnogovornica poljskog predsjednika Malgorzata Sadurska, dodajući da javni mediji trenutačno ne poštuju ta načela.
Novi zakon omogućava trenutno razrješenje uprava i nadzornih vijeća javnog radija i televizije. Za imenovanje i opoziv novih ravnatelja javnih medija, umjesto Državnog audiovizualng vijeća, bit će nadležan ministar financija. Stranka Pravo i pravda Jaroslawa Kaczynskoga tvrdi da je u pitanju tek prvi korak reforme, dok će u idućem državni radio i televizija, kao i novinska agencija PAP, biti pretvoreni u kulturne institucije pod pokroviteljstvom Vijeća za nacionalne medije. Poljska oporba tvrdi da je riječ o čistom preuzimanju kontrole novih vlasti nad javnim medijima.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker osvrnuo se na stanje u Poljskoj, koja je posljednjih nekoliko tjedana na udaru, ne samo zbog medijskih zakona, već i zbog izmjena zakona o Ustavnom sudu. Spominjala se mogućnost da se protiv Poljske pokrene postupak koji može dovesti do oduzimanja prava glasa u Vijeću EU-a. Takva je mjera predviđena europskim Ugovorom za teške provede europskih načela i vrijednosti, ali nikada dosad nije koristila. O slučaju Poljske raspravljat će se na prvoj ovogodišnjoj sjednici Europske komisije iduće srijede.
Pripremila: Ema Tarabochia
Izvor: HINA