U intervjuu za BBC Bayik je govorio o "izravnim" vezama s koalicijom protiv Islamske države, koju predvodi SAD, u borbi protiv te džihadističke skupine u Siriji i Iraku. Bayik je optužio Erdogana za eskalaciju rata na jugoistoku Turske. "Sve dok je to turski pristup, Kurdi će se braniti do kraja", kazao je Bayik i demantirao da PKK želi uspostaviti neovisnu kurdsku državu.
"Mi ne želimo dijeliti Tursku. Mi želimo slobodno živjeti unutar granica Turske na našem vlastitom teritoriju. Kurdsko pitanje u Turskoj može se riješiti jedino kroz pregovore", rekao je Bayik u intervjuu za BBC.
"Te vrste napora za odriješivanje terorističke organizacije od krivnje nemaju ništa s novinarstvom", izjavio je u Ankari Ibrahim Kalin, glasnogovornik turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Dodao je da dopuštenje čelniku PKK-a da prezentira svoja stajališta kao "razumne i legitimne zahtjeve" nije ništa drugo nego neizravna potpora "terorističkoj propagandi".
Turska i PKK se međusobno okrivljuju za neuspjeh primirja. Na obje strane su stotine mrtvih, a najmanje 200 civila je otad ubijeno, kažu skupine za ljudska prava. Kurdski dužnosnici procjenjuju da je oko 500.000 ljudi raseljeno u sukobima. Dvogodišnje primirje propalo je u srpnju prošle godine i ponovno se razbuktalo nasilje i to uglavnom na većinski kurdskom jugoistoku zemlje.
Turska, SAD i EU smatraju PKK terorističkom skupinom. Međutim, Zapad podupire Postrojbe za zaštitu naroda (YPG) koje se smatraju sirijskim krilom PKK, a koje se bore protiv Islamske države.
Izvor: Hina