„Odmah nakon raspuštanja Povjerenstva za neprofitne medije tražili smo smjenu ministra Hasanbegovića, kao što su to učinile i mnoge druge udruge i strukovne organizacije. Međutim, iz današnje perspektive smjena Povjerenstva izgleda kao „peace of cake“. Ovo što se dogodilo sa VEM-om i HRT-om je institucionalno silovanje demokracije“, kazao je predsjednik HND-a Saša Leković upozorivši da bi sljedeća na redu za „desant“ mogla biti – Hina.
„Upozoravam na činjenicu da će se na dnevnom redu Vlade vrlo brzo naći i Izvješće o radu Hrvatske izvještajne novinske agencije, za koje također možemo očekivati da neće biti prihvaćeno. Pritom naglašavam da je, prema nekim istraživanjima, čak 50 posto vijesti koje se pojavljuju u hrvatskim medijima preuzeto iz Hine, što dovoljno govori o utjecaju te medijske kuće."
GONG-ova Jelena Berković ocijenila je da se već sada nalazimo u stanju „defektne demokracije“. „Kada se radi ovakav desant za medije, imamo pravo bojati se ne samo za dosad dosegnute standarde nego i za ono što nas čeka u budućnosti. Ovo nas podsjeća na Mađarsku, Makedoniju ili Poljsku i to nije smjer kojim želimo ići. Komunikacijski kanali javnosti ne smiju postati kanalizacija“, naglasila je Berković.
Berković također upozorava da se iz novog proračuna da jasno iščitati kako ova vlada kani tretirati medije. „Sredstva za neprofitne medije Ministarstva kulture smanjuju se sa 3,2 milijuna na 613 tisuća kuna. Dakle, možemo reći da je ministarstvo definitivno odustalo od financiranja neprofitnih medija“. Nadalje, podsjeća i kako će se rad Agencije za elektroničke medije ubuduće financirati kroz Ministarstvo kulture, a ne kroz izravne uplate nakladnika, kao do sada, što je omogućavalo, među ostalim, financiranje medija kroz Fond za pluralizam medija.
Bujanec je „pobijedio” Rakićku
Predsjednica PEN Centra Nadežda Čačinović također je izrazila zabrinutost zbog sustavnih napada na medije: „Oni koji donose odluke, odlučili su se za Bujanca, a ne Mirjanu Rakić. Namjerno preskačem sve korake fine analize, ali to je to - politički učinak odluke o smjeni Vijeća je upravo taj. Ne može biti da se jednim brzim potezom dezavuira posao jedne ozbiljne institucije, bez obzira na to što joj imali prigovoriti. Naravno, ne treba imati iluzije da je sfera javne komunikacije prije bila dobra, ali ovo je pokušaj da jedna struja, ona pobjednička, preuzme čitavu javnu sferu“, rekla je Čačinović.
Ne treba imati iluzije da će netko drugi, poput Europske unije, povesti računa o ovome što se danas događa u Hrvatskoj, naglasio je Leković. „Preuzimanje institucija kao plijena nakon dolaska na vlast je kod nas očito normalno. Kad je Hrvatska bila u procesu pristupanja Europskoj uniji, morali smo ispuniti neke vrlo rigorozne uvjete - i na papiru i praktično. Međutim, onog trena kad smo ušli u Uniju, pojavio se problem da više nema kontrole. Bilo je prijedloga da se primijeni naknadni monitoring. To nije uvedeno i pokazalo se lošim“, rekao je.
Leković je podsjetio i na zahtjeve koje HND upućuje vladama već godinama: „Tražimo da se konačno završi medijska strategija, tražimo da nam se prezentira okvirni plan Ministarstva kulture i još jednom tražimo redovite mjesečne konferencije premijera, koje su ukinute još u Sanaderovo vrijeme. Također, molimo sve institucije koje ovih dana dobivaju pisma međunarodnih institucija, poput primjerice Međunarodne federacije novinara i OSCE-a, da na njih odgovaraju. To je stvar elementarne političke kulture."
Cijelu tiskovnu konferenciju za medije "Novi korak ka potpunoj političkoj kontroli medija" možete poslušati ovdje.
Piše: Ema Tarabochia