Iz medija

Serijal o SLAPP-u (1.): Desecima neosnovanih tužbi moćnici ušutkavaju novinare, a najgore je u manjim sredinama

15.12.2022.
Link na članak

ZAGREBI 

SLAPP tužbe prijetnja su demokraciji jer se njima pokušava –  a nerijetko i uspijeva – zastrašiti i ušutkati novinare, aktiviste i zviždače kroz sudske sporove koji im crpe resurse i obeshrabruju ih u daljnjem istraživanju ili objavljivanju sadržaja od javnog interesa. Uz odlične rezultate koje već standardno postiže u nogometu, Hrvatska spada u vrh u još jednoj kategoriji – ima europskog prvaka u SLAPP tužbama protiv novinara (Strategic lawsuit against public participation), kojima je cilj s pozicije moći zaplašiti medije i natjerati ih da odustanu od svojih istraživanja i objave tekstova.

U listopadu 2022., predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban u izboru CASE (udruženja protiv SLAPP tužbi) glasovima žirija proglašen je najvećim pravosudnim “bullyjem” (nasilnikom) u Europi i to zbog serije tužbi protiv zagrebačkog portala Telegram, njegove glave urednice Jelene Valentić i novinara Drage Hedla podnio šest tužbi. Osim što Hedla tuži za klevetu, dakle u kaznenom postupku, sudac Vrban podnio je i više odštetnih zahtjeva protiv nakladnika i glavne urednice, a ukupan iznos nešto je veći od 100.000 eura. Time je Vrban zaslužio i već spomenutu, ne osobito prestižnu nagradu koja je njenim i drugim dobitnicima dodijeljena pod pokroviteljstvom Europskog parlamenta i uz podršku Vijeća Europe u sklopu europske Anti-SLAPP konferencije u Strasbourgu. Kako bi problem SLAPP tužbi postao vidljiv i široj javnosti, natjecanje je osmišljeno kao parodija na izbor za Pjesmu Eurovizije, a u izboru sudjeluju članice udruženja CASE, te žiri sastavljen od članica i članova Europskog parlamenta.

Četvrtina malih medija zbog tužbi na rubu propasti

Ma koliko se taj izbor parodiranjem nastoji učiniti javnosti zanimljivim, bavi se pojavom koja nije nimalo zabavna. Prema anketi koju je Hrvatsko novinarsko društvo (HND) provelo četvrtu godinu zaredom, u Hrvatskoj je aktivna najmanje 951 tužba protiv medija i novinara, od kojih tužitelji potražuju gotovo 77,4 milijuna kuna. Od toga se  928 tužbi odnosi na parnične postupke za naknadu štete zbog povrede časti i ugleda koji se vode protiv nakladnika, njihovih urednika i novinara zbog objavljenih tekstova i priloga, a istovremeno su aktivna i 23 kaznena postupka.  Najviše tužbi, njih 443 teških u prosjeku po 95.000 kuna,  ima Hanza media, dok Styria ima 196 tužbi čiji odštetni zahtjevi iznose gotovo 20 milijuna kuna. Znatan dio tih tužbi otpada na SLAPP tužbe raznih moćnika koji žele iscrpiti novinare i medije.

Rezultati su zapravo i gori, jer je na HND-ov upit o broju tužbi odgovorio samo dio medija, njih 26. Od anketiranih,  65 posto ih je odgovorilo da im tužbe otežavaju poslovanje, dok se 26 posto medija jako teško nosi s tužbama – tu je najčešće riječ o malim i neprofitnim medijima, koje ovakve tužbe dovode na rub propasti.

Po definiciji HND-a, “SLAPP tužbe su zlouporaba pravnog sustava i prijetnja demokraciji. One pokušavaju zastrašiti i ušutkati novinare, aktiviste i zviždače dugotrajnim i skupim sudskim sporovima koji crpe resurse tuženih i ušutkavaju kritičke glasove”. U definiciji sa zagrebačkog Pravnog fakulteta, dodaje se da  je “SLAPP neosnovana i maliciozna tužba moćnika s ciljem ušutkavanja i obeshrabrivanja novinara od daljnjeg istraživanja ili objavljivanja sadržaja od javnog interesa”. Kako navode u HND-u, “tužitelji su najčešće osobe iz javnog i političkog života, među kojima i političari koji obnašaju vlast, zatim pravne osobe, ali i suci. Da je velikom broju ovih tužbi cilj zastrašivanje medija i poticanje cenzure te autocenzure kod novinara, pokazuju i sami iznosi inicijalnih tužbenih zahtjeva u građanskim postupcima koji su često puno veći od pravomoćno dosuđenih”.

Zovko preuzeo nagradu umjesto Bačića, osječki sudac nesretan što mu priznanje za ‘bullyja godine’ nije osobno uručeno

Uspjehom suca Vrbana Hrvatska je nastavila svoj pobjednički niz – godinu dana ranije, uz svibnju 2021.,  javna je televizija HRT pobijedila u kategoriji najvećeg ovisnika  o tužbama, a nagradu su zaslužili u mandatu ravnatelja Kazimira Bačića, i to nizom bjesomučnih tužbi prema svim svojim kritičarima, uključujući i vlastite novinare – od predsjednice ogranka HND-a na HRT-u  Sanje Mikleušević Pavić tražili su 50.000 kuna, a od HND-a još 200.000 kuna. Protiv svog zaposlenika i predsjednika HND-a Hrvoja Zovka podigli su nekoliko sudskih tužbi, a on je zadovoljštinu dobio ne samo okončanjem tih sporova u svoju korist, već i time što je u ime HRT-a na svečanosti umjesto Bačića preuzeo nagradu čiji je jedini cilj sramoćenje moćnih.

Niti sudac Vrban nije ove godine otputovao u Strasbourg preuzeti nagradu već je to umjesto njega učinio Drago Hedl, žrtva njegovih pravosudnih pritisaka, a o svemu je sa zadovoljstvom izvijestio portal Telegram. “Jedan od najmoćnijih sudaca u Hrvatskoj, Zvonko Vrban podnio je seriju tužbi protiv Telegrama, glavne urednice i mene kao autora istraživačkih tekstova. Njegova namjera bila je da nas uplaši, financijski uništi i zaustavi istraživačke tekstove o tome kako je stjecao imovinu i čime se sve bavio osim svog sudačkog posla”, kazao je Drago Hedl preuzimajući nagradu umjesto suca Vrbana.

Cijeli tekst možete pročitati na zagrebi.hr.