6. siječnja Zinaida Đelilović, novinarka portala Žurnal, kontaktirala je Adnana Čakalovića kako bi dobila izjavu za priču na kojoj je radila. Čakalović joj je rekao “da ne čačka dalje” i uputio je da pozove Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH. Sat vremena kasnije, Čakalović je nazvao Đelilović, tražeći od nje da ponovi svoje puno ime i prezime kako bi ga mogao „dati Srbima“, dodavši: „Ako si ovdje (u Sarajevu), naći ću te. Vjeruj mi, bit ćeš moja.” Đelilović je upozorila Čakalovića da se razgovor snima i da će ga prijaviti policiji. “Slobodno, …… i tebe i policiju!” – odgovorio je Čakalović i nastavio ju je vrijeđati.
U razgovoru za mrežu SafeJournalists, Zinaida Đelilović rekla je da je prijetnje odmah prijavila uredništvu Žurnala. Dan kasnije, Đelilović je incident prijavila policiji i dala izjavu.
“Međutim, Čakalović me je nastavio zvati na privatni broj i uznemiravao me šaljući vulgarne poruke“ – rekla je Đelilović i potvrdila da je i to prijavljeno policiji.
Borka Rudić, generalna tajnica BH novinara, člana mreže SafeJournalists, rekla je da ovakve prijetnje predstavljaju ozbiljan zločin i ugrožavaju sigurnost novinara/ki, te da očekuje brzu reakciju Ministarstva unutarnjih poslova Kantona Sarajevo. Ona je istaknula posebnu zabrinutost zbog toga što su prijetnje došle od višeg stručnog suradnika Ministarstva.
– Javni službenici bi trebali biti prvi koji će braniti slobodu medija i stvoriti sigurno okruženje za rad novinara/ki. U stvarnosti, takvi napadi javnih službenika učestalo se ponavljaju bez ikakvih sankcija, što govori o njihovoj “zaštićenosti” od strane pravosuđa i prisustvu ciljane nekažnjivosti – rekla je Rudić i dodala: – „To ozbiljno dovodi u pitanje nepristrano i profesionalno postupanje pravosudnih institucija i nedostupnost pravde za novinare i novinarke – žrtve nasilja.”
Mreža SafeJournalists, koja predstavlja više od 8.200 medijskih profesionalaca na Zapadnom Balkanu, pridružuje se svom članu BH novinarima u osudi prijetnji i uznemiravanja Zinaide Đelilović. Mreža zahtijeva potpunu istragu nadležnih vlasti i sankcioniranje Čakalovića. Gotovo je ironično da je Čakalović zaposlen u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, zbog čega snažno podržavamo zahtjev BH novinara da Ministarstvo bez odlaganja pokrene disciplinski postupak protiv njega i tako pošalje poruku da takvo ponašanje neće biti tolerirano, a da će oni koji ga podržavaju biti adekvatno sankcionirani.
Ovo nije prvi put da su novinari Žurnala na meti – mreža SafeJournalists 2019. reagirala je na fizički napad političara na Adija Kebu i na prijetnje smrću upućene Avdi Avdiću.
O ovom novom slučaju obavijestit ćemo relevantne nacionalne i međunarodne aktere.
Svaki napad na novinare/ke je napad na javni interes, demokraciju i prava svih građana.
Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Skoplje – Zagreb, 09.01.2021.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore
Izvor: safejournalists.net