Izvještaj daje osvrt na korijene iz kojih se razvila mržnja prema novinarima, totalitarne ideologije i sisteme koji inzistiraju da se novinari potčine ili umru, a pored toga bavi se i propagandnom mašinerijom ekstremističke i nasilne verzije islama koja iskorjenjuje nezavisnu vijest i informaciju.
„Džihad se trenutno pozicionira kao jedan od najstrašnijih diktatora među najgorim svjetskim predatorima slobode medija“, izjavio je Christophe Deloire, generalni tajnik Reportera bez granica.
„Nakon Charle Hebdo masakra, ulazimo u razdoblje u kojem je ova prijetnja postala globalna. Neće biti moguće zaštiti novinare – a ni sve ljude na svijetu, osim ako ne budemo imali jedno bezrezervno nastojanje da se suprotstavimo ideologijama mržnje koje često imaju državnu podršku. Očuvanje medijske slobode i neovisnosti je glavni izazov budućnosti ljudske vrste“, dodao je Deloire.
U izvještaju se navodi kako se medijska politika Islamske države temelji na propagandi koja uključuje sofisticirane video uratke koje produciraju „medijske brigade“ profesionalnih snimatelja plaćenih i do sedam puta više od običnih vojnika. Pored toga, tu je i ona slika koja se sastoji od hapšenja, otmica, smaknuća bez suđenja i ubojstava.
U međuvremenu, novinare, koji samo rade svoj posao, vlade optužuju za širenje ekstremističke propagande. Povezanost sa teroristima, obrana njihovih akcija ili špijuniranje za terorističke grupe, neke su od optužbi s kojima su se suočili novinari u Siriji, Somaliji, Egiptu i Maliju, a sve pod okriljem borbe protiv terorizma.
Cijeli izvještaj na engleskom jeziku dostupan je ovdje.
Izvor: media.ba, RSF