U 2022. godini očekuje se revizija rada i financiranja BBC-a koje je osigurano do 2027., rekao je Tony Hall, generalni direktor.
"Potrebno je da jedna osoba vodi BBC kroz obje faze", rekao je Hall. Kritike BBC-jevih programa i izvještavanja zaoštrile su se od referenduma iz 2016. na kojem je Velika Britanija glasala za izlazak iz Europske unije. U raspravi o brexitu političari obiju strana optuživali su BBC za pristranost prije prijevremenih izbora u prosincu.
Vrijednosti koje BBC zagovara "nikada dosad nisu bile toliko važne društvu u kojem živimo", rekao je 68-godišnji Hall. "S obzirom na to da naša zemlja ulazi u novu eru, ona treba BBC koji će biti snažan, prvak u kreativnosti nacije u domovini i inozemstvu i koji će joj pomoći da održi Ujedinjenu Kraljevinu na okupu", rekao je.
"U doba lažnih vijesti mi smo i dalje zlatni standard nepristranosti i istine", rekao je Hall. Zastupnici konzervativne stranke premijera Borisa Johnsona optužili su javnu medijsku kuću da zastupa stajališta ljevice i da loše troši javni novac kojim se financira putem pristojbi.
Britanski audiovizualni regulator Ofcom u listopadu je upozorio BBC da mora "učiniti više" kako bi pridobio mladu publiku, jer u protivnom izgubit će "generaciju" potencijalnih pretplatnika (154,50 funta godišnje, odnosno 178 eura) a što je glavni izvor prihoda.
No Ofcom je također ocijenio da BBC ponekad predstavlja "sitnu bijelu buržoaziju" i centar Londona, piše agencija AFP. Dodaje da se premijer Boris Johnson zauzeo za smanjenje pretplate i manje kazne onima koji je ne plaćaju, čime dovodi u pitanje financiranje medijske kuće koja zapošljava 2000 novinara.
No BBC se bori i s nezadovoljstvom unutar same kuće. Nekoliko voditeljica tužilo je tvrtku jer primaju manje plaće nego njihove muške kolege koji rade isti posao.
Autor: Hina