Organizatori radionice su Centar za nove inicijative/CEE Gender Network, u suradnji s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova, Višnjom Ljubičić, i Sindikatom novinara Hrvatske. Projekt se fokusira na novinarsku profesiju i bit će predstavljen i u Sindikatu novinara Hrvatske.
Uvodnu riječ održala je voditeljica projekta, Lovorka Marinović, koja je istaknula važnost otvorenog HELP DESK-a kod Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, gdje se prijave mogu podnositi putem formulara, telefonom ili e-mailom. Radionica je bila podijeljena u dva dijela: pravni i psihološki.
Pravni savjetnik Pravobraniteljice, Nebojša Paunović, izložio je probleme vezane uz pravnu regulaciju i sudsku praksu. Naglasio je da sustav često reagira tek nakon ponovljenog teškog kaznenog djela, što je pogrešno. Primjeri poput ginekologa iz Osijeka pokazuju kako se presumpcija nevinosti koristi na štetu žrtava. Paunović je objasnio da su anonimne prijave relevantne i osvrnuo se na sporost sudskih postupaka, što dodatno otežava situaciju žrtvama.
Prema Zakonu o ravnopravnosti spolova, uznemiravanje se definira kao neželjeno ponašanje uvjetovano spolom koje povređuje osobno dostojanstvo i stvara neugodno okruženje. Spolno uznemiravanje je oblik rodno utemeljenog nasilja, najčešće muškaraca nad ženama, i predstavlja oblik spolne diskriminacije.
Drugi dio radionice vodila je psihologinja Radojka Kraljević, koja je naglasila važnost pristupa žrtvi i prepoznavanja trauma. Traumatizacija narušava osnovne potrebe za sigurnošću, povjerenjem i bliskošću. Reakcije na traumatizaciju mogu se manifestirati kao stresne reakcije, posttraumatske stresne reakcije, te emocionalne i kognitivne poteškoće.
Novinari su upoznati s etičkim smjernicama za izvještavanje o slučajevima seksualnog uznemiravanja. Ključne točke uključuju:
– Poštovanje dostojanstva žrtve i zaštitu privatnosti.
– Izbjegavanje stigmatizacije i senzacionalizma.
– Korištenje više izvora informacija i analitički pristup problemu.
Ova radionica pružila je važne informacije i alate za prepoznavanje i izvještavanje o seksualnom uznemiravanju, s ciljem unapređenja sigurnosti i ravnopravnosti na radnom mjestu. Projekt “TeamWork2”, financiran od strane Europske unije, usmjeren je na sprječavanje i rješavanje slučajeva seksualnog uznemiravanja, educirajući žrtve, poslodavce i organizacije civilnog društva.
Izvor: snh.hr.