Medijskim radnicima ninske agencije Tanjug 30. rujna prijećeno je smrću putem e-maila poslanog na adresu redakcije. Autor mejla prijetnje smrću, koji se potpisao kao “Tim Bahrdi”, napisao je da će svaki novinar Tanjuga koji uđe na područje Kosova i Metohije dobiti “metak u potiljak” zbog izvještavanja o Kosovu i Albaniji.
“Samo da znate da pratimo laži koje svakodnevno širite o državi Kosovo i Albancima, kao što pratimo kretanje svakog novinara vaše pseudomedijske agencije na Kosovu. Budite sigurni da će netko od njih dobiti metak u potiljak sljedeći put kada kroči na tlo Republike Kosovo”, navodi se u e-mailu .
Prema riječima Dejana Ristića iz Ministarstva informiranja, koji je odmah kontaktirao Odjel za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužiteljstva u Beogradu, utvrđeno je da prijetnja dolazi iz Albanije.
“Zahvalni smo Ministarstvu informiranja, zajedno s Odjelom za visokotehnološki kriminal Višeg tužiteljstva u Beogradu, što su otkrili izvor prijetnje. Ministarstvo je pokazalo kako može reagirati u najkraćem mogućem roku, a očekujemo da će tako i ubuduće činiti u sličnim slučajevima, posebice kada prijetnje dolaze s teritorija na kojem ima ovlasti. Oni koji prijete smrću moraju biti kažnjeni. Novinari se moraju osjećati zaštićeno i mora im biti zajamčeno pravo da se slobodno kreću i obavljaju svoj posao bez straha od napada”, objavila je mreža SafeJournalists.
“Najoštrije osuđujemo jezive prijetnje smrću novinarima novinske agencije Tanjug. Novinari moraju moći obavljati svoj posao, pa tako i na teritoriju Kosova, bez straha od 'pucanja u glavu'. Prijetnje smrću medijskim djelatnicima napad su na slobodu medija i pravo javnosti da zna. Ključno je osigurati brzu i temeljitu istragu prijetnje smrću kako bi se počinitelji odvratili od ponavljanja sličnog kriminalnog ponašanja u budućnosti”, poručuju iz IFJ-a i EFJ-a.
Prijetnje smrću predstavljaju ozbiljan udar na slobodu medija i dodatno ugrožavaju sigurnost novinara koji svakodnevno rade u sve težim uvjetima. Prema najnovijem praćenju Brzog odgovora na slobodu medija (MFRR) , od siječnja je bilo dvanaest incidenata prijetnji smrću novinarima, od kojih deset na internetu. Stoga je ključno da nadležne institucije pokažu odlučnost u zaštiti medijskih sloboda, počevši od procesuiranja počinitelja internetskih prijetnji koje ugrožavaju živote novinara prije nego što one mogu eskalirati izvan ekrana, stoji u priopćenju koje potpisuju: Međunarodna federacija novinara (IFJ), Europska federacija novinara (EFJ) i članice Mreža SafeJournalists.
Izvor: EFJ