U pismu se ističe da je u prošlom mandatu Komisija poduzela važne zakonodavne i druge mjere u smjeru rješavanje problema medija, slobode i zaštite novinara.
U nastavku prenosimo pismo u cijelosti:
Unatoč ovim hvalevrijednim naporima, sloboda medija u Europi izložena je ozbiljnim prijetnjama i ograničenjima, što predstavlja rizik za demokraciju Europske unije i njene vrijednosti. Svojim radom novinari podržavaju takve vrijednosti, bore se protiv dezinformacija i pridonose boljem funkcioniranju institucija EU. Od ključnog je značaja da novi sastav Komisije učvrsti stečeno i da se podrži trajna rješenja za jačanje prostora slobode medija, pluralizma i neovisnost kao i održivost i konkurentnost medijskog sektora u Europi. Potpisane organizacije, snažno potiču da se nastavi nasljeđe odlazećeg potpredsjednika za vrijednosti i transparentnost i da se ponovo imenuje drugi potpredsjednik s jasnim i snažnim mandatom za korištenje svih dostupnih mehanizama EU-a, uključujući politiku, zakonodavstvo i proračun kako bi se promicalo slobodu medija i sigurnost novinara.
Tražimo da budući potpredsjednik ima dovoljno snažan i širok mandat da se pozabavi sljedećim stvarima:
1. Ojačati DG Connect za vođenje medijske politike::
- Jamstvo da sloboda medija ostaje politički prioritet Europske komisije i osigurati namjenski proračun i povećanje ljudskih resursa Glavnoj upravi za povezivanje, da djeluje kao voditelj Glavna uprava za medijske slobode i pluralizam - kao ojačano tijelo unutar Komisija. Time bi se osigurale potrebne sinergije i koherentna provedba između digitalnih i medijske politike, posebice kada je riječ o umjetnoj inteligenciji, autorskim pravima i audiovizualnim pravilima kao i Zakon o digitalnim uslugama.
2. Učiniti medijski zakon EU učinkovitijim:
- Osigurati ambicioznu provedbu Europskog zakona o slobodi medija za promicanje medija neovisnost, podupirati medijske javne servise, izgraditi financijsku održivost medija i ojačati učinkovitost Europskog odbora za medijske usluge te se smisleno i kvalitetno posavjetovati s civilnim društvom.
- Osigurati temeljitu i smislenu procjenu svih relevantnih instrumenata i zakonodavstva EU-a koji moglo utjecati na slobodu medija.
3. Unaprijediti sigurnost novinara:
- Ambiciozno revidirati Preporuku o sigurnosti novinara 2021. kako bi se unaprijedili tekući napori od strane država članica za poboljšanje sigurnosti novinara.
- U suradnji sa zajednicom za slobodu medija, pružiti podršku i smjernice svim članicama EU Države u skladu s Preporukom Komisije o sigurnosti novinara, Direktivom protiv SLAPP-a, Preporuku protiv SLAPP-a i preporuke iz godišnjih izvješća o vladavini prava.
4. Ojačati pluralitet pružatelja medija i osigurati održivost medija na internetu i izvan mreže:
- Koristiti mehanizme unutar Zakona o digitalnim uslugama i Europskog zakona o slobodi medija za jačanje pozicije europskog novinarstva u digitalnom okruženju i ojačati medije u kontekstu sve veće pojave online platformi i umjetne inteligencije.
- Uspostaviti posebnu strategiju financiranja medija, uključujući novi program za novinarstvo kao dio sljedećeg Višegodišnjeg financijskog okvira, te osigurati kontinuiranu potporu za tekuće inicijative financiranja.
5. Ojačati djelovanje EU-a na vladavini prava:
- Budite ambiciozni i kreativni u primjeni Uredbe o općem režimu uvjetovanja za zaštitu proračuna Unije uvjetovanjem sredstava EU kada kršenja slobode medija u državama članicama krše vladavinu prava i ugovorne vrijednosti EU-a odnose na proračun EU-a.
- Daljnje jačanje dijaloga oko mehanizma vladavine prava (i izvješća) kako bi se pomno ispitali i poboljšati mjere koje poduzimaju države članice s ciljem značajnog poboljšanja života i rada novinare i izgradnju povjerenja u institucije EU-a za zaštitu slobode medija kao dio vladavine zakona.
Zahvaljujemo na razmatranju naših zahtjeva.
Potpisnici:
1. Albanski medijski institut
2. ČLANAK 19
3. Udruga europskih novinara (AEJ Belgija)
4. Prava karikaturista
5. Centar za neovisno novinarstvo (CIJ Mađarska)
6. Odbor za zaštitu novinara
7. Europski forum medija zajednice (CMFE)
8. Europska radiodifuzna unija (EBU)
9. Europski centar za slobodu tiska i medija (ECPMF)
10. Europska federacija novinara (EFJ)
11. Faktograf - Udruga za informiranu javnost
12. Free Press Unlimited (FPU)
13. Globalni forum za razvoj medija (GFMD)
14. IFEX
15. Inicijativa za slobodu izražavanja-Turska (IFoX)
16. Međunarodna medijska podrška (IMS)
17. Međunarodni institut za tisak (IPI)
18. IPS Communication Foundation/ bianet
19. Detektori laži
20. Institut za raznolikost medija (MDI)
21. OBC Transeuropa (OBCT)
22. Međunarodni PEN
23. Platforma za neovisno novinarstvo (P24)
24. Reporteri bez granica (RSF)
25. Društvo novinara (Varšava)
26. Medijska organizacija jugoistočne Europe -SEEMO
Pismo u orginalu možete pročitati ovdje.
Foto: Wikipedia