Osnivanje takve stranice potaknuto je zabrinutošću zbog odnosa američkog predsjednika Donalda Trumpa prema medijima. Organizacije podsjećaju da je Trump na samom početku svog predsjedničkog mandata novinare nazvao "neprijateljima američkog naroda", nasrnuo na nepoćudno izvještavanje i "lažne vijesti" te doveo savjetnika za medije koji izbacuje novinare s brifinga.
Stranicu, koja će biti dostupna za dva do tri mjeseca, uređivat će po jedan izvjestitelj, istraživač i analitičar iz partnerskih organizacija. CPJ će za osigurati sredstva za plaće, a Zaklada Freedom of the Press će se pobrinuti za tehnički dio projekta.
"Projekt je rezultat sastanka navedenih organizacija koji se održao prije mjesec dana", rekao je Trevor Timm, izvršni direktor Zaklade Freedom of the Press. Razgovaralo se o nedostatku baze podataka o "incidentima vezanim uz slobodu medija u SAD-u" - o hapšenjima novinara, otežanom prelasku granica i konfiskacijama opreme.
"Ne postoji arhiva svih tih informacija sakupljenih na način koji bi američkoj javnosti ukazao na sliku slobode medija iz godine u godinu", naglasio je Timm.
Kao primjer naveo je hapšenje nekolicine novinara koji su izvještavali s prosvjeda na dan inauguracije novog predsjednika. „Treba nam popis novinara i njihovih zadataka s dokumentacijom o svim hapšenjima novinara, zaustavljanja na granicama, zapljenama opreme, klimavim optužbama i drugim vrstama incidenata koji krše prava novinara u SAD-u."
"Stranica, koja će biti dostupna i na društvenim mrežama, neće sadržavati oglase", dodao je. "Umjesto toga, organizacije koje dijele odgovornost za tu stranicu pronaći će sredstva na način na koji to rade neprofitne organizacije".
"Kad se krajem travnja uposli izvjestitelj/ica, stranica će postati cjelovit izvor podataka i upozoriti nas na slobodu medija u Americi", zaključio je Timm.
"Imamo 1. Amandman i trebali bismo imati najslobodnije medije u svijetu", rekao je. "Ako se događaju takva kršenja, želimo da američka javnost o tome čuje glasno i jasno."
Izvor: Poynter