Iz medija

OGLASI SE OTKAZUJU, PRODAJA PADA, PLAĆE NIŽE ZA TREĆINU, HONORARCE SE TJERA.... ŠTO ĆEMO S NOVINARSTVOM?

24.04.2020.
Link na članak

Uslijed krize prouzrokovane pandemijom virusa Covid-19, mediji su odigrali ključnu ulogu u društvu. Rad Stožera za civilnu zaštitu ne bi imao nikakvog smisla ni odjeka da nije bilo novinarki i novinara te medijskih kuća koje su poruke Stožera donosili u domove građana.

„Ova globalna kriza, koja je sada uzdrmala cijeli svijet, pokazala je važnost medija te točne i provjerene informacije. Uz zdravstvene djelatnike, policajce i vatrogasce, novinarke i novinari, brojni snimatelji i fotoreporteri, radijski i televizijski tehničari, pokazali su se iznimno važnim i jednim od stupova u borbi protiv ove pandemije. Točna i provjerena informacija, nasuprot fake newsu, od iznimne je važnosti. Naša se profesija do sada nije oporavila ni od zadnje recesijske krize , a ova bi, bez pomoći Vlade, značila pomor za mnoge medije. Kao što građani imaju pravo na obrazovanje i zdravstvenu zaštitu, imaju pravo i na pravodobnu i točnu informaciju“, upozorava Hrvoje Zovko, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva te ističe kako će se oni, zajedno sa Sindikatom novinara Hrvatske, nastaviti boriti za novinarsku profesiju, a uvjet za njen opstanak i boljitak je i osigurana egzistencija novinara.  

Zaboravljeni novinari

I dok je Njemačka novinarstvo proglasila strateški važnim zanimanjem u ovoj krizi, u Hrvatskoj su medijske kuće i novinari do sada bili potpuno zaboravljeni od države i resornog Ministarstva kulture.

HND i SNH predložili su Vladi, premijeru i ministrici kulture paket mjera za spas novinarstva. „SNH i HND pokušavaju upozoriti nadležne da medijski sektor, kako bi preživio ovu krizu, ipak treba pomoć. Ne žicamo lovu zbog toga što mislimo da smo lijepi i pametni nego zato jer se pokazalo koliko su mediji u ovom trenutku važni i da se treba izboriti da opstanu, a udar je takav da mnogima prijeti gašenje jer se otkazuju pretplate, ne kupuju se novine, otkazuje se oglašavanje u medijima“, upozorava Maja Sever, predsjednica Sindikata novinara Hrvatske. Navedene mjere podržala je i Europska federacija novinara koja je nedavno oštro kritizirala hrvatsku Vladu jer, kako je poručio glavni tajnik EFJ-a, Ricardo Gutiérrez, odbija pružiti financijsku pomoć medijima.

Sever i Zovko imali su u četvrtak sastanak s predsjednikom Zoranom Milanovićem koji ih je podržao u nastojanjima da se pomogne novinarima i medijima, poručivši kako je važno štititi i promicati neovisnost medija, pogotovo u kriznim situacijama.

U istom danu, nekoliko sati kasnije, primila ih je i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek s kojom su razgovarali o predloženim mjerama. „Mogu reći da smo se pomakli s nekakve točke oko koje se vrtimo zadnjih dana. Razgovarali smo o stvarima koje bi se konkretno mogle i morale riješiti te pomoći ljudima, za početak kratkoročno, da ne ostanu gladni. Ministrica shvaća da će se i dugoročno morati pomagati. Dogovaramo se konstruktivno i nadamo se da ćemo barem dio od onoga što smo tražili i dogovoriti. Nije sve divno, ali nešto će se pomaknuti“, ističe Sever.

Cijeli tekst možete pročitati na forum.tm.