Potpisnici, među kojima su EFJ, Associated Press, Agence France-Presse, BBC, CNN, The Guardian, The New York Times i The Washington Post – ističu da neovisnim medijima pristup Gazi nije dopušten od početka rata te se pojačava pritisak na domaće novinare i stvara prostor za rast pogrešaka i dezinformacija.
-Od početka rata ubijeno je više od 100 novinara, a oni koji su ostali rade u uvjetima krajnje neimaštine. Rezultat toga je da je informacije iz Gaze sve teže i teže doći i da je izvješćivanje koje ipak prođe podvrgnuto ponovljenim pitanjima u vezi s vjerodostojnošću, navode organizacije u pismu, koje je koordinirao Odbor za zaštitu novinara (CPJ).
Pismo dolazi uoči planiranog posjeta izraelskog premijera Benjamina Netanyahua Sjedinjenim Državama, gdje bi se trebao sastati s američkim predsjednikom Joeom Bidenom i obratiti američkom Kongresu 24. srpnja.
Izvršna direktorica CPJ-a Jodie Ginsberg kazala je tim povodom: - Predsjednik Netanyahu opisuje Izrael kao demokraciju. Njegovi postupci prema medijima govore drugačije. Međunarodnim, izraelskim i palestinskim novinarima izvan Gaze treba omogućiti neovisan pristup Gazi kako bi mogli sami procijeniti što se događa u ovom ratu – umjesto da ih izraelska vojska brifira kroz organizirane obilaske-.
Osim novinskih kuća, potpisnici, koji dolaze iz 26 zemalja, uključuju profesionalne skupine i organizacije posvećene obrani slobode tiska.
Više možete saznati i pročitati na europeanjournalists.org.