Mediji i novinari imaju ključnu ulogu u utjecaju na politiku i na društvene stavove o migrantima i izbjeglicama. Budući da se govor mržnje i stereotipi o migrantima i izbjeglicama šire Europom, objektivno i pošteno medijsko izvještavanje je potrebnije no ikad.
Unatoč nekim dobrim primjerima i nekim hrabrim novinarima koji dižu glas protiv mržnje, potrebni su dodatni treninzi i dodatna sredstva da bi se zadržali etički standardi kod izvještavanja o tom osjetljivom pitanju.
Na stranici www.mediaagainsthate.org će se objavljivati najnovije vijesti koje se odnose na etičke standarde, slobodu izražavanja, medijsku raznolikost i izvore koje mogu koristiti profesionalci u medijima i civilne organizacije u borbi protiv govora mržnje u medijima.
Bit će organizirana i serija treninga i radionica za medijske profesionalce, predstavnike civilnih udruga i medijskih regulatornih tijela u čitavoj Europi na kojima će se izmjenjivati najbolji primjeri iz prakse i promovirati uzajamno poučavanje te zajedničke akcije.
Usto će idućega mjeseca biti organiziran videonatječaj kao dio kampanje da bi se prikupili različiti dosezi najboljih primjera iz prakse s temom suprotstavljanja stereotipima i diskriminaciji u medijima.
Za više informacija i redovnih obavijesti posjetite navedenu stranicu i koristite hashtag #MediaAgainstHate na Twitteru.
Projekt financijski pomaže Europska komisija.
Izvor: EFJ