-Preciznije, trgovačka društva u vlasništvu države poput HEP-a, HAC-a, Hrvatskih željeznica, Hrvatskih šuma, Hrvatske lutrije, Plinacroa, pa i komunalna poduzeća, moći će odbijati svaki ‘pojedinačni’ upit da, primjerice, u excel formatu otvore podatke o javnoj nabavi, naglašavaju u Gongu koji upozorava da bi svako ograničenje pristupa podacima o radu i djelovanju javnih poduzeća, a koja ionako posluju na niskoj razini transparentnosti i predstavljaju značajan koruptivni rizik, značilo sakaćenje Zakona kao važnog alata za suzbijanje korupcije.
-Posebno smo zabrinute što takvo rješenje predlaže Povjerenik za informiranje, nadležan za zaštitu prava na pristup i ponovnu uporabu informacija. Ovakav prijedlog Povjerenik u obrazloženju koje smo tražile opravdava odredbama Direktive o otvaranju podataka javnog sektora (OD Direktiva), a zbog koje se Zakon i mijenja. Istovremeno, na trgovačka društva i dalje se odnosi obaveza proaktivne objave, objašnjava Povjerenik. S jednom bitnom razlikom, koje će setove podataka morati objaviti javna poduzeća ovisit će o - inicijativi Vlade-.
Nadalje se ističe kako bi izmjene Zakona o pravu na pristup informacijama treble stupiti na snagu već u srpnju ove godine zbog rokova propisanih Direktivom o otvaranju podataka javnog sektora, a imena članova i članica radne skupine za izradu nacrta prijedloga izmjena objavljena su tek u veljači. - Među njima tek je jedna predstavnica akademske zajednice i jedna predstavnica organizacija civilnog društva, niti jedan novinar, odnosno novinarka iz Hrvatsko novinarsko društvo kao strukovnog udruženje. Ukratko, u sastavu radne skupine Ministarstva pravosuđa i uprave najmanje je korisnika otvorenih podataka, navode iz Gonga.
-Sve navedeno razlog je za zabrinutost kako bi uvođenje Direktive u Zakon moglo rezultirati upravo suprotnim učinkom od onoga koji se Direktivnom nastojao postići - a to je otvaranje podataka za ponovnu uporabu svima i besplatno, zaključuju iz Gonga.
Izvor: gong.hr.