Dana 1. rujna 2024. portal Morski.hr izvijestio je da se nakon poslovnog sastanka na kojem je Hrvatska udruga privatnih brodara pregovarala o dogovoru s agencijom za odnose s javnošću Ankice Mamić, u WhatsApp grupi „Brodari na Jadranu“ pojavila poruka kojom se poziva na otmicu urednika portala Jurice Gašpara zbog njegovog kritičkog izvještavanja o njihovim aktivnostima, uključujući navodne povrede pomorskih propisa.
Brodari su se sastali s PR-stručnjakinjom – koja navodno ima bliske veze s političarima – kako bi ih jedne strane promovirala u nekim medijima, a s druge strane da bi marginalizirala Morski.hr i njegovo "negativno izvještavanje". Uz članak je objavljena i tridesetominutna audiosnimka sastanka na portalu Morski.hr
Nekoliko sati nakon sastanka, prijetnje protiv glavnog urednika Gašpara proširile su se unutar interne WhatsApp grupe, u kojoj se najmanje deset osoba složilo da će prikupiti novac kako bi netko oteo Gašpara „u kamionu“ i zatim ga „brodom prebacio na Brač te ostavio golog na Vidovoj gori.“ Predsjednik udruge brodara osudio je prijetnje, a Gašpar je sve prijavio zagrebačkoj policiji.
Gašpar je rekao EFJ-u da je, iako je već primao prijetnje od brodarskih tvrtki zbog kritičkog izvještavanja, ovo prvi put da mu je zaprijećeno otmicom. Dana 4. rujna Gašpar je bio izložen novim prijetnjama fizičkim nasiljem, uključujući prijetnje smrću na WhatsApp broju portala Morski.hr i u komentarima na Facebook objavi, a počinitelji su se lako identificirali po svojim imenima.
Pozivamo nadležne vlasti da istraže i kazneno progone prijetnje sa ozbiljnošću koju zaslužuju, osobito jer je fizičko nasilje rijetko u Hrvatskoj.
Zabrinjavajući je i snimak koji otkriva kako javni stručnjak namjerava koristiti svoj odnos s ministrom turizma i potpredsjednikom vlade (koji je negirao poznavanje stručnjaka) kako bi promovirao povoljniju sliku brodara, dok „marginalizira“ portal, što predstavlja prijetnju slobodi medija. Prema Hrvatskom novinarskom društvu (HND), ovaj incident odražava višegodišnja upozorenja o stvaranju agencija za odnose s javnošću čiji je cilj stvaranje sadržaja u suradnji s raznim ministarstvima i vlastima kako bi se zadovoljili privatni interesi na medijskoj sceni, na štetu novinara. Novinarstvo je javno dobro. Ni PR agencije ni javni dužnosnici ne bi smjeli zloupotrebljavati svoj mandat kako bi diskreditirali i utišavali novinare i medijske kuće zbog kritičkog izvještavanja.
Od siječnja 2024., Media Freedom Rapid Response (MFRR) zabilježio je 16 upozorenja koja uključuju 20 pojedinaca ili entiteta povezanih s medijima. Većina napada je verbalno zlostavljanje, od kojih polovicu potiču visoki dužnosnici, te online prijetnje. Upornost napada na fact-checkere i novinare poput Jurice Gašpara potaknula je MFRR partnere da organiziraju međunarodnu misiju koja će se održati online između 9. i 20. rujna 2024.
Potpisnici:
Europska federacija novinara (EFJ)
Mreža Safe Journalists:
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore
Izvor: safejournalists.net