Foto: Nikola šolić
Iako ovakva objava u dijelu javnosti također može izazvati i pitanje je li na razni profesionalnog, odgovornog novinarstva, ona se ne može okarakterizirati kao govor mržnje jer ne huška na skupinu ljudi ili pripadnike skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, invaliditeta rodnog identiteta ili kakvih drugih osobina.
Sve koji smatraju kako je u navedenom slučaju došlo do nepoštivanja univerzalnih novinarskih etičkih načela, odnosno povrede Kodeksa časti hrvatskih novinara, a kojeg bi se trebali pridržavati svi novinari – HND upućuje da se obrate Novinarskom vijeću časti.
HND također podsjeća da javne osobe – a političari koji dolaze iz najmoćnije stranke u Hrvatskoj to svakako jesu – zbog svog položaja trebaju biti u stanju otrpjeti kritike javnosti kanalizirane putem različitih medijskih sadržaja. Osuda i obeshrabrivanje objavljivanja kritičkih sadržaja u medijskom prostoru ne pridonosi jačanju pluralizma mišljenja i demokracije. U trenutku kada se protiv novinara i novinarki vodi više od 900 sudskih tužbi Hrvatskom novinarskom društvu su najave i prijetnje tužbama predsjednika Vlade Andreja Plenkovića neprihvatljive.
Također, HND ne želi dalje sudjelovati u raspravi koja je, umjesto strukovnog, u zemlji opterećenoj teškom gospodarsko-zdravstvenom krizom, postala prvorazredno političko pitanje za dnevnu uporabu. Stoga sveukupnu javnost (ili aktere na medijskoj sceni) pozivamo na smanjenje tenzija u javnom prostoru, čime bi puno više pomogli proklamiranim tezama o odgovornosti za javnu riječ i slobodu medija.
Za Izvršni odbor HND-a,
Goran Gazdek, potpredsjednik HND-a