U izvješću stoji da je 109 novinara i medijskih djelatnika ubijeno u preko 30 zemalja svijeta, o čega su samo tri novinara stradala nesretnim slučajem. IFJ ocjenjuje da je situacija tek neznato bolja od prošlogodišnje, kada je zabilježeno 118 ubojstava i 17 nesreća.
Ove godine, Američki kontinenti prednjače u ubojstvima novinara, sa 27 zabilježenih ubojstava. Drugu godinu zaredom, Bliski istok je na drugom mjestu, s 25 smrtnih slučajeva. Azija i Pacifik sun a trećem mjestu sa 21 slučajem, Afrika je na četvrtom sa 19 i Europa na petom sa 16 slučajeva.
2015. godinu osobito je obilježilo povećanje ciljanih terorističkih napada na novinare. Francuski novinari platili su najveću cijenu zbog napada na satirički list Charlie Hebdo u Parizu. SAD je svjedočio stravičnom ubojstu dvoje medijskih djelatnika, koje je usred prijenosa u živo ubio bivši zaposlenik američkog TV WDBJ u Virginiji.
"Od glavnog tajnika UN-a Ban Ki-Moona i čelnika agencija UN-a tražimo da zaštite novinare kroz jačanje pravnog okvira na međunarodnoj razini. Napadi u Parizu šokirali su svijet, a novinarstvo je postalo profesija koja tako skupo plaća da bi radila svoj posao”, rekao je Jim Boumelha, predsjednik IFJ-a. "Nažalost, imamo desetine neprijavljenih ubojstava novinara koje svijet, ukoliko nije riječ o poznatoj osobi, uopće ne primjećuje. Novinarstvo je postalo pogubno u mnogim regijama svijeta, gdje razni ekstremisti i narko mafija nastavljaju nekažnjeno ubijati novinare.”
Na Bliskom istoku IFJ bilježi eskalaciju ciljanih ekstremističkih napada na medijske profesionalace. To se posebice odnosi na Irak i Jemen, gdje je zabilježen niz ubojstava i otmica lokalnih novinara. U Latinskoj Americi počinitelji najčešće dolaze iz krugova međunarodne narko mafije, a osobito loša situacija je u Meksiku, gdje se novinari koji istražuju trgovinu drogom u regiji izlažu velikim rizicima. U azijsko-pacifičkoj regiji IFJ bilježi porast neprijateljstava prema medijskim radnicima, osobito na Filipinima kao najsrtonosnijoj zemlji u toj regiji.
IFJ, koji će objaviti cjelovito izvješće idućega mjeseca, poziva UN da poduzme konkretne mjere za zaštitu novinara kroz Akcijski plan za sigurnost novinara te da zaume čvrst stav protiv nekažnjavanja napadača. Federacija je također bila jedan od glavnih inicijatora Online platforme Vijeća Europe za promicanje slobode medija i sigurnosti novinara. “Izvješća IFJ-a tijekom posljednjih 25 godina jasno su pokazala da su novinari i medijski djelatnici postali laka meta, zbog nepoštivanja nacionalnih i međunarodnih zakona koji su ih trebali štititi," rekao je Anthony Bellanger, glavni tajnik IFJ.
Loša situacija u Europi
U 2015. u Europi je ubijeno 16 novinara i medijskih djelatnika: 11 u Francuskoj, 2 u Ukrajini, po 1 u Azerbejdžanu, Poljskoj i Turskoj. To je najviša brojka u posljednjih 15 godina.
Od 1990. godine, u Europi je ubijeno 346 novinara i medijskih djelatnika. Trećina je izgubia živote u Rusiji, zemlji s najvećim brojem novinara ubijenih u Europi (ukupno je ubijeno 115 novinara: 68 od 1990. do 2000. i 47 od 2000. do 2015.). Situacija se pogoršala u Ukrajini, gdje je od 1990. do 2000. ubijeno 6 novinara, dok je samo u 2014. ubijeno osam novinara. Značajno poboljšanje bilježi se u Turskoj, gdje je od 1990. do 2000. ubijeno 28 novinara, dok je od 2000. do 2015. stradalo njih 6. Međutim, Turska i danas ostaje zemlja s najviše novinara u zatvoru.
Globalno, ubojstva novinara su se smanjila u Europi: od 236 ubijenih novinara od 1990. do 2000., 110 je poginulo od 2000. do 2015. godine. "Međutim, većina tih zločina ostala je nekažnjena", rekao je predsjednik EFJ, Mogens Blicher Bjerregård. "Pozivamo naše vlade da privedu počinitelje pravdi. Također, pozivamo UNESCO, Europsku uniju i Vijeće Europe na konkretne akcije za zaštitu prava i sugurnosti novinara”, kazao je Bjerregård.
Pripremila: Ema Tarabochia
Izvor: IFJ