Kako u pismu ističu supredsjedateljice FREG-a, Renske Heddema (Nizozemski sindikat novinara – NVJ) i Oddrun Mitbø (Norveški sindikat novinara – NJ) nedavno puštanje Juliana Assangea na slobodu pokazuje da se bespoštedna borba ljudi koji su ga branili, godinu za godinom, isplatila.
-To bi moglo biti nadahnuće koje svi trebamo da vjerujemo da svatko od nas ima moć i glas da promijeni ono što se čini sumornom budućnošću. Proliferacija lažnog sadržaja s jedne strane, gubitak demokratskih vrijednosti s druge strane, samo su dvije tendencije koje prijete našoj profesiji. Kada je riječ o freelancerima, opasnost leži i unutar industrije. Međunarodna spajanja i akvizicije dovode do sve neravnopravniji uvjeta za igru između freelancera i medijskih mogula, što dovodi do pada tarifa. Kratkim pregledom članaka na vlastitoj stranici EFJ-a vidljivo je da razvoj ide u krivom smjeru. Previše novinara riskira radeći samo svoj posao. Moraju birati između bijega iz svoje zemlje, riskiranja godina zatvora ili još gore, riskiranja života. Posljednji Svjetski indeks slobode medija pokazuje da političari pokušavaju smanjiti prostor neovisnom novinarstvu. Slobodu tiska stavljaju na kušnju vladajuće stranke u Mađarskoj, Malti i Grčkoj – što ih čini trima najlošije rangiranim zemljama EU-a. Italija je pala pet mjesta na indeksu od prošle godine. Bosna i Hercegovina, Srbija, Albanija i Turska, sve kandidatkinje za članstvo u EU, nastavljaju zatvarati novinare i potkopavati medije online cenzurom i kontrolom pravosuđa, navodi se u pismu te dodaje da postoje slučajevi koje treba pratiti u mnogim europskim zemljama, te spominju neke od slučajeva:
-Srbijanske vlasti ne bi trebale izručiti bjeloruskog novinara Andreya Gniota kako bi se suočio s kaznenim optužbama u Bjelorusiji. Mnogi naši kolege već su zatvoreni u zatvoru – nakon suđenja koja nemaju smisla. Srbija treba hitno osloboditi Gniota.
-Češka Republika: Parlament je upravo odobrio zakon kojim se javno emitiranje stavlja pod državni nadzor.
-Na stranici Safety of Journalists možete dobiti pregled 141 novinara i drugih medijskih aktera koji su trenutno u pritvoru u Europi. Moramo nastaviti s rješavanjem ovih slučajeva tijekom cijele godine. Pozitivno je da se političko okruženje za novinarstvo poboljšalo u Poljskoj (popeo se s 10 na 47. mjesto) i Bugarskoj (porastao s 12 na 59. mjesto) zahvaljujući novim vladama koje su više brinule o pravu na informaciju. Njemačka se pridružila ljestvici prvih deset zemalja Indexa, poboljšavši svoj politički pokazatelj padom napada na novinare od strane ekstremno desničarskih skupina. U Francuskoj (21.) i Ujedinjenom Kraljevstvu (23.) sloboda tiska nije ugrožena velikim političkim kršenjima. Dakle, crpimo inspiraciju iz ovih pozitivnih primjera, kao što radimo iz pobjede Juliana Assangea, koliko god krhka bila. Jer, kako kaže naša predsjednica Maja Sever: “ Assange je slobodan, ali SAD nije odustao od zastrašivanja novinara”, zaključuje se u pismu.
Izvor: EFJ