Vladimir Jurišić nagradu je dobio za seriju reportaža objavljenih u tjedniku Novosti. govore o starim ljudima zaboravljenim u hrvatskim bespućima, u selima koje su napustili u Oluji i vratili se da bi umrli na rodnoj grudi, jedva preživljavajući od socijalne pomoći ili mizerne mirovine. "Priče o oporim sudbinama, u kojima junaci ne uspiju pojesti čak ni pijetla hranjenog za Božić, jer ih preduhitri lisica, napisane su jednostavnim ali svrsishodnim i pitkim jezikom, potkrijepljene mnogim citatima sugovornika, što im daje ne samo autentičnost, nego i posebnu draž lokalnog jezičnog kolorita", stoji u obrazloženju nagrade.
Jelena Prtorić nagrađena je za reportažu "Tajna doline Pankisi" objavljenu u Nacionalu. Prtorić je posjetila dolinu Pankisi u Gruziji, mjesto gdje je regrutiran velik broj mudžahedina te provela nekoliko dana među mladićima koji odatle odlaze u Siriju voditi sveti rat. "Piše priču lijepim ritmom, stilom i jezikom, držeći čitatelja uz tekst do posljednjeg retka. A tamo servira i rješenje – ponuditi mladima dovoljno zanimljivih sadržaja – ali i spušta loptu na zemlju podatkom da to znaju i tamošnji aktivisti, ali do sada to nije donijelo rezultata", istaknuto je u obrazloženju nagrade.
Nagrada Fra Ma Fu otišla je i novinaru Davoru Konjikušiću za reportažu "Ovo je pasji život", objavljenu na portalu Novosti. Konjikušić se bavi temom migranata u Beogradu te opisuje nijhov život u magazinima i nekadašnjim carinskim terminalima. Razgovarao je s mnogim migrantima koji nakon ukidanja balkanske rute prema zapadu, zaglavljeni u Srbiji čekaju što će biti s njima i strahuju od deportacije u Makedoniju. Prenosi njihove nade, želje i strahove, a nadasve bijedu u kojoj provode život pun neizvjesnosti i iščekivanja. "Konjikušić se upušta u obradu vruće teme i radi to suvereno, osvjetljava je s mnogih strana i daje sliku neveselog stanja s puno lijepih opisa ružnih scena jednog pasjeg života", naveo je žiri.
U konkurenciji za nagradu je bilo 12 autora i 18 reportaža, no žiri je u zaključku naglasio da je ono najbolje u kategoriji reportaža objavljenih lani u hrvatskim medijima, ostalo izvan konkurencije.
"Naime, u prijavljenim radovima, uključujući i nagrađene, premalo je literature a previše novinarstva, a reportaža je jednako i literarni žanr kao i novinarski. Stoga smo se nadali da će u radovima biti više stila i lijepog pripovijedanja, nego faktografije, a u onom što smo dobili na ocjenjivanje ipak je bilo obrnuto", stoji u zaključku žirija koji vjeruje da će ova nagrada iz godine u godinu privlačiti sve više vrsnih pera hrvatskog žurnalizma.
U komisiji za tisak i internet bili su Drago Hedl, Mato Pejić i Boris Pavelić, najbolje radijske reportaže ocjenjivat će Olga Vujović, Tina Čubrilo i Ljubica Letinić.
Osim dodjele nagrada, drugog dana festivala otvorena je dokumentarna izložba "Fra-Ma-Fu: Volim strip", promoviran je strip-fanzin "Gavran" te predstavljen roman „Noć knjige - nemoguće i svemoguće“ autorice Marine Mađarević.
Obožavatelj lika i djela Franje Martina Fuisa Milovan Buchberger održao je zanimljivo predavanje "Sjećanje na Franju M. Fuisa" u kojem je predstavio svoje istraživanje o životu i tragičnoj smrti prvog hrvatskog reportera Franje Matina Fuisa.
Franjo Martin Fuis je prvi hrvatski reporter u začetnik modernog žurnalizma. Pisao je scenarije za legendarne stripove velikog Andrije Maurovića, novele i pjesme. Na reporterske zadatke putovao je biciklom, čamcem ili avionom. Bio je krajnje neobičan, prerušavao se u skitnice i prosjake kako bi im se približio i što vjernije opisao. Mnogi teoretičari novinarstva smatraju da njegovo reportersko djelo ni danas nije dostignuto.
Fuis je poginuo u listopadu 1943. godine, u padu aviona «Galeb» s kojim je iz okupiranog Zagreba bježao na slobodni teritorij, u partizane. Iako se službeno tvrdi da je Fuis poginuo 13. listopada, nikada se nije utvrdio točan datum i uzrok pada letjelice. Otklonjena je mogućnost da su letjelicu srušili partizani misleći da je riječ o ustaškoj avijaciji.
Iz razgovora s dosadašnjim istraživačima i očevicima Buchberger je zaključio da je Fuisova smrt obavijena velom tajni jer su seljaci opljačkali sadržaj letjelice, a tijela zakopali što nisu smjeli priznati ustaškoj vlasti jer nisu znali da zrakoplovci ne pripadaju ustaškim formacijama. S druge strane, upravo zbog činjenice da tijela nikada nisu pronađena Fuis je bio tabu tema jer je su tajne službe poslijeratnu komunističku vlast izvijestile je novinar viđen u inozemstvu te ga proglasili špijunom.
Fra Ma Fu festival organiziraju Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje i Hrvatsko novinarsko društvo uz pokroviteljstvo Grada Virovitice i Turističke zajednice Grada Virovitice.
Festival traje do nedjelje, 10. rujna 2017. Program festivala možete pronaći ovdje.
Piše: Ema Tarabochia