Nakon što je izvjesni predsjednički kandidat Republikanske stranke Donald Trump otkrio svu raskoš svoje islamofobije, izjavivši da “muslimanima treba zabraniti ulaz u Sjedinjene Države”, tema etičnosti izvještavanja o islamskom svijetu postala je važnija nego ikada, smatra Stephen Franklin, dugogodišnji dopisnik Chicago Tribunea s Bliskog Istoka i trener arapskih novinara koji je radio u Egiptu, Saudijskoj Arabiji, Pakistanu i Sudanu.
Danas u svijetu živi oko 1,6 milijardi muslimana koji dolaze iz 70 zemalja dijem svijeta, pretežno azijskih (bliskoistočnih) i afričkih. Prema nedavnom istraživanju Gallupa, muslimani su najmlađa vjerska skupina u svijetu: čak 4 od 10 muslimana u SAD-u ima između 18 i 29 godina.
Iznenađujuće, ne postoji točan podatak o tome koliko muslimana živi u SAD-u, no anketa Pew Research Centra iz 2011. procjenjuje da je riječ o otpilike 2,75 milijuna ljudi, što čini manje od jedan posto stanovništva SAD-a. Novije istraživanje Pewa predviđa da će njihov udio u stanovništvu SAD-a narasti na 2,1 posto do 2050.
Oslanjajući se na istraživanja i ankete, CNN-ova novinarka Holly Yan tvrdi da su dvije trećine američkih muslimana imigranti, da su obrazovaniji od većine Amerikanaca, čak i kada je riječ o ženama. Istraživanje, naime, pokazuje da postoji velika vjerojatnost da će muslimanke raditi na stručnijim pozicijama od opće populacije SAD-a.
Franklin smatra da su ovo dobri primjeri, ali ne i dovoljni da bi se dobila bitka sa stereotipima.
Činjenica da američki muslimani uglavnom ne žive u izoliranim zajednicama, kao što je to slučaj u Francuskoj, dokaz je njihove pozitivne asimilacije u američkom društvu. Bez obizra na to, u zadnje se vrijeme jako prispituje položaj mulimana u američkom drušvtu, osbito u svijetlu anti-muslimanske propagande koju provode desne i islamofobne skupine, a u nekim slučajevima čak i predstavnici vlasti.
Stručnjaci ističu da je problem nastao uslijed široke generalizacije muslimana i njihovih uvjerenja. Istraživanje Pew Research Centra iz 2011. pokazuje da je šest od 10 muslimana zabrinuto zbog uspona islamskog ekstremizma u SAD-u, dok gotovo polovica američkih muslimana misli da njihovi vjerski vođe nisu učinili dovoljno u borbi protiv islamskih ekstremista. No, učestali pozivi društva da se kontinuirano protive ekstremizmu kod dijela su muslimana izazvali neprimjeren i iscrpljujuć osjećaj krivnje i odgovornosti.
Novinarka New York Timesa Laurie Goodstein nedavno je pisala o frustraciji muslimanskih skupina nakon nedavnog nasilja u južnoj Kaliforniji."Muslimani širom SAD-a tvrde da doživljavaju prijetnje smrću, napada i vandalizma, gorih od svega što su doživjeli od nakon terorističkih napada 11. rujna 2001".
Još jedan očit razlog za oprez pri izvještavanju o muslimanima je činjenica da Amerikanci još uvijek vrlo malo znaju o islamu. Istraživanje Pewa iz 2010. pokazalo je da 55 posto Amerikanaca ne poznaje mnogo ili gotovo ništa o toj religiji, dok je samo 41 posto Amerikanaca reklo da poznaje muslimana.
Nažalost, ne postoji sveobuhvatno nacionalno istraživanje koje bi objasnilo uzroke i relacije nasilja u muslimanskom svijetu, ali postoje napori da se ponude neka objašnjenja. Svakom novom provalom nasilja, muslimani se sve više suočavaju s rastućom plimom bolnih stereotipa i javnog propitivanja njihove lojalnosti društvu.
Izvor: Poynter.org