-Zabranit ćemo Kremljov medijski stroj u EU. Državne kompanije Russia Today i Sputnik, i njihove podružnice, više neće moći širiti svoje laži kako bi opravdale Putinov rat, rekla je Ursula von der Leyen. Te dodala kako razvijaju alate za zabranu njihove toksične i štetne dezinformacije u Europi.
Glavni tajnik EFJ-a Ricardo Gutiérrez izrazio je iznenađenje ovom objavom istaknuvši da prije svega, treba imati na umu da regulacija medija ne spada u nadležnost Europske unije. - Gospođa von Der Leyen najavila je mjeru koju ne može poduzeti. EU nema pravo davati ili povlačiti dozvole za emitiranje. Ovo je isključiva jurisdikcija država. Drugo, potpuno zatvaranje medija ne čini mi se najboljim načinom za borbu protiv dezinformacija ili propagande, dodao je Gutiérrez te nastavio: - Ovaj čin cenzure može imati totalno kontraproduktivan učinak na građane koji prate zabranjene medije. Po našem mišljenju, uvijek je bolje suprotstaviti se dezinformaciji propagandističkih ili navodno propagandističkih medija otkrivanjem njihovih činjeničnih pogrešaka ili lošeg novinarstva, demonstriranjem njihove financijske ili operativne neovisnosti, isticanjem njihove lojalnosti državnim interesima i zanemarivanjem javnog interesa-.
EFJ podsjeća na praksu Europskog suda za ljudska prava koja kaže da je zabrana medija ozbiljan čin, koji se mora temeljiti na čvrstim pravnim osnovama i objektivnim elementima, kako bi se izbjegla samovolja. -Izazov za demokracije je borba protiv dezinformacija uz očuvanje slobode izražavanja, rekao je Gutiérrez.
Prema stajalištu EFJ-a treba dati prednost drugim strategijama: povećanje potpore neovisnom novinarstvu, jačanje neovisnosti uredništva, jačanje društvenog statusa novinara, promicanje profesionalne etike kroz neovisna novinarska vijeća, poticanje medijskog pluralizma, promicanje medijske pismenosti za sve, povećanje transparentnost onih koji su na vlasti i koju oni nikad ne predlažu.
-Pravi lijek za dezinformacije nije zabrana medija, već promicanje živog, pluralističkog, profesionalnog, etičkog i održivog medijskog ekosustava, potpuno neovisnog o onima na vlasti, navode iz EFJ-a.
-Rizik politike cenzure također je i vjerojatnost odmazde, kao što smo vidjeli sa zabranom DW-a u Rusiji kao odgovorom na zabranu RT-a u Njemačkoj. Rezultat ove eskalacije je osiromašenje medijskog pluralizma u Rusiji. Građani su izgubili pravo na pristup informacijama koje prenosi DW. Ovo je žalosno, zaključio je Gutiérrez.
Izvor: EFJ