Najviše zahtjeva, njih 20, stiglo je iz područja radnog prava. Odvjetnici Centra zastupali su novinare u tri postupka zaštite prava iz radnog odnosa i četiri slučaja zabrane istupanja u javnosti bez dopuštenja poslodavca. Napisali su dva očitovanja povodom najave otkaza i sudjelovali u pregovorima povodom otkaza. Dali su pravni savjet o iznošenju obrane povodom najave otkaza, sistematizaciji radnih mjesta, pravima radnika u slučaju gašenja tvrtke te primjeni Kodeksa u sporu s poslodavcem.
Najtraženiji pravni savjeti u vezi djela protiv časti i ugleda
Druga najtraženija kategorija pomoći je bila iz područja Kaznenog prava, gdje su odvjetnici Centra intervenirali u 10 slučajeva: dvije obrane u kaznenom postupku, pet pravnih savjeta u vezi kaznenog postupka zbog klevete, pravno mišljenje o regulaciji kaznenih djela, pravni savjet o pravima oštećenika u kaznenom postupku i sudjelovanje u postupku kao prijatelj suda u postupku zbog djela povrede slobode izražavanja.
Iz područja građanskog prava u 2016. obrađeno je 9 zahtjeva, a odnosili su se na pravnu pomoć u žalbenom postupku u predmetu naknade štete radi objave informacije, pravno mišljenje o odgovornosti novinara za naknadu štete, mišljenje o mogućnostima objave presude, mišljenje o mogućnostima podizanja tužbe radi naknade štete, sastavljanje zahtjeva za ispravak informacije, pravno mišljenje o mogućnostima objave zahtjeva za ispravak informacije te podnesak sudu u predmetu naknade štete (sudjelovanje u postupku kao prijatelj suda).
Od autorskih prava do poreznih obveza
što se tiče ostalih kategorija pomoći, dva su se zahtjeva odnosila na povredu autorskih prava i osam na savjete zbog medijskih priloga u kojima se povrjeđuje pravo osobnosti novinara. U dva slučaja novinari su trebali savjet u vezi mirovinskog osiguranja te u jednom savjet u vezi poreznih obveza novinara u sustavu RPO.
Vrlo malo zahtjeva odnosio se na upravne postupke – u jednom je slučaju traženo pravno mišljenje o tijeku upravnog postupka u vezi sa zahtjevom novinara temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama a u drugom je slučaju zatražen savjet u vezi prava na pristup informacijama.
Centar za zaštitu slobode izražavanja osigurava besplatno zastupanje, obranu i savjetovanje novinara, edukaciju i informiranje o njihovom pravima. Pravo na usluge Centra imaju svi članovi HND-a na osobni zahtjev i novinari koji nisu članovi HND-a uz odobrenje ovlaštenog tijela HND-a. Projekt je pokrenulo Hrvatsko novinarsko društvo u srpnju 2015. godine a u njemu sudjeluje 12 odvjetnika koji se izmjenjuju na listi dežurstava.
Više informacija o Centru, pravima na usluge Centra i dežurstvima možete pronaći ovdje.
Pripremila: Ema Tarabochia