Nacrt zakona podržalo je 49 od 83 zastupnika, koliko ih ima u entitetskom parlamentu, a protiv su bili zastupnici iz oporbenih stranaka.
Oni su tijekom rasprave o predloženim zakonskim izmjenama uzalud upozoravali kako se time guši sloboda javne riječi te ograničava rad medija, a na sličan su način ranije reagirale novinarske udruge iz BiH. Kriminalizacija klevete u formi kako ju je predložila entitetska vlast značila bi uvođenje novčanih kazni u rasponu od najmanje dvije i pol do više od 50 tisuća eura.
Delegacije EU u BiH, kao i Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) i misija OESS-a u BiH, tražili su da se ovako definiran zakon povuče iz parlamentarne rasprave jer je riječ o zakonskim rješenjima koje su u potpunom neskladu s europskom pravnom praksom.
Podsjetili su i kako je osiguranje slobode medija sastavni dio 14 prioriteta koje BiH mora ispuniti kako bi napredovala na putu ka članstvu u EU, no Dodikova je vlast sve te primjedbe ignorirala i odlučila nacrt poslati na usvajanje.
"Četrdeset i devet zastupnika Narodne skupštine RS je danas podizanjem ruke pokazalo da ih ne zanimaju stajališta UN-a, Vijeća Europe, EU, OESS-a niti bilo koje druge međunarodne organizacije", kazao je predsjednik Kluba novinara Banje Luke Siniša Vukelić komentirajući ishod glasanja u parlamentu.
Sada slijedi razdoblje od 60 dana u kojemu je ostavljena mogućnost javne rasprave prije nego što nacrt bude pretvoren u prijedlog izmjena zakona i poslan na konačno usvajanje.
Autor: Hina