“Interes javnosti razlikuje novinara od ne-novinara“, zaključila je novinarka Sandra Pocrnić Mlakar moderirajući okrugli stol "Autorstvo na internetu i uz njega", zadnjeg dana Fra Ma Fu festivala u Virovitici.
Novinar Domagoj Margetić otvorio je raspravu izlažući svoje iskustvo kada mu je ukradena ekskluzivna fotografija suca Županijskog suda Ivana Turudića u prijateljskom druženju sa Zdravkom Mamićem, zbog čega je morao potražiti pravdu na sudu.
„Presuđeno je u moju korist, ali kad odlučuje o odšteti, sud ne razlikuje ekskluzivnu od fotografije koju možete snimiti na konferenciji za tisak“, upozorio je Margetić. Mirko Janković, fotograf Adria Medije dodao je kako postoji sudski vještak za fotografiju, kolega Igor Nobilo, a Nikola šolić dodao kako i na internetu postoji platforma na koju autor može staviti sve svoje fotografije koje želi zaštititi i dobiti procjenu koliku odštetu tražiti u slučaju neovlaštene objave.
„Televizija puno više krade, i fotografije i teme, nego što to radi Internet“, upozorio je Zlatko Herljević, profesor na VERN-u i predavač na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Radi se ili o doslovnom prepisivanju tekstova iz novina ili pak preuzimanju tema za koje se čak uzimaju i isti sugovornici. Ista iskustva s preuzimanjem njezinih autorskih radova ima i novinarka Božica Brkan koja žali što uz takve objave ne postoji obaveza navođenja prvog izvora.
Društvo za zaštitu novinarskih autorskih prava (DZNAP) naplaćuje dio autorskih prava od press clipping agencije, no u članstvu je tek četvrtina novinara članova Hrvatskog novinarskog društva (HND). Mirko Janković primijetio je kako tu nedostaje sustav provjere koliko je članaka zapravo prodala press kliping agencija.
Centar za zaštitu slobode izražavanja u posljednje je dvije godine, od kako je osnovan, intervenirao gotovo 200 puta, pa i u slučajevima krađe autorskih prava, rekao je predsjednik HND-a Saša Leković.
„Odvjetnici Centra su i prijatelji suda, a brojni slučajevi koje spominjem riješeni su dogovorno, bez podizanja sudskih tužbi. No malo tko među novinarima takve slučajeve prijavljuje“, dodao je.
Tribina je održana na ergeli "Pustara Višnjica", gdje se održalo i cjelodnevno druženje za novinare uz kulturno zabavni program, gastronomski show, izložbu fotografija i predavanje „Hrvatska prirodna blaga“ Gorana šafareka te predstavljanje časopisa Business & Lifestyle.
U četiri dana festivala okupilo se 200-tinjak sudionika, a kulturno zabavno programi privukli su i velik broj Virovitičana.
Nagrade za najbolju reportažu
U subotu su dodijeljene nagrade za najbolju reportažu koju su dobili novinari Vladimir Jurišić, Davor Konjikušić i Jelena Prtorić.
Vladimir Jurišić nagradu je dobio za seriju reportaža objavljenih u tjedniku Novosti. Govore o starim ljudima zaboravljenim u hrvatskim bespućima, u selima koje su napustili u Oluji i vratili se da bi umrli na rodnoj grudi, jedva preživljavajući od socijalne pomoći ili mizerne mirovine.
Jelena Prtorić nagrađena je za reportažu "Tajna doline Pankisi" objavljenu u Nacionalu. Prtorić je posjetila dolinu Pankisi u Gruziji, mjesto gdje je regrutiran velik broj mudžahedina te provela nekoliko dana među mladićima koji odatle odlaze u Siriju voditi sveti rat.
Nagrada Fra Ma Fu otišla je i novinaru Davoru Konjikušiću za reportažu "Ovo je pasji život", objavljenu na portalu Novosti. Konjikušić se bavi temom migranata u Beogradu te opisuje nijhov život u magazinima i nekadašnjim carinskim terminalima.
U sklopu festivala otvorena je dokumentarna izložba "Fra-Ma-Fu: Volim strip", promoviran je strip-fanzin "Gavran" te predstavljen roman „Noć knjige - nemoguće i svemoguće“ autorice Marine Mađarević, a obožavatelj lika i djela Franje Martina Fuisa Milovan Buchberger održao je zanimljivo predavanje "Sjećanje na Franju M. Fuisa" u kojem je predstavio svoje istraživanje o životu i tragičnoj smrti prvog hrvatskog reportera Franje Matina Fuisa.
Sva četiri festivalska dana u Visokoj školi za menadžment u turizmu i informatici održavala se radionica reportaža pod mentorstvom dugogodišnjeg novinara i urednika Mirka Mlakara. Osim profesionalnih novinara, radionicu je pohađalo i 16 virovitičkih srednjoškolaca koji žele studirati novinarstvo. U dogovoru s mentorom, svaki je polaznik tijekom Radionice napravio jednu reportažu te im je uručena diploma o pohađanju Radionice reportaže.
Festival su organizirali Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje i Hrvatsko novinarsko društvo uz pokroviteljstvo Grada Virovitice i Turističke zajednice Grada Virovitice.
Autorice: Melisa Skender i Ema Tarabochia