Iz medija

Mirjana Rakić o šutnji iz Ministarstva kulture i Vlade RH o razrješenju: Očito i jedni i drugi imaju druge probleme i pitanja koja su im prioritetna u rješavanju

01.06.2016.
Link na članak

Predsjednica Vijeća za elektroničke medije i ravnateljica Agencije za elektroničke medije Mirjana Rakić, koja je podnijela još 21. ožujka o.g. zahtjev za razrješenjem s navedenih funkcija, iz Vlade RH i Ministarstva kulture još nije dobila nikakav odgovor, pa čak ni potvrdu da je zahtjev za razrješenjem zaprimljen.

Vlada RH i Ministarstvo kulture očito imaju sad važnijih problema za rješavanje, pa im Vijeće za elektroničke medije i predsjednica istog, Mirjana Rakić, nisu na dnevnom redu. VEM im izgleda ne predstavlja više problem, što je razumljivo, s obzirom na probleme s političkim aferama koji trenutno potresaju Vladu. Odluku o ostavci Rakić je donijela nakon što je Vlada RH 9. veljače ove godine poslala prijedlog Hrvatskom saboru da ne prihvati Izvješće o radu VEM-a i AEM-a za 2014. godinu. Svemu tome prethodila je i hajka na Rakić, koja se našla još krajem siječnja o.g. na udaru radi izricanja trodnevne zabrane emitiranja televiziji Z1 zbog govora mržnje nakon čega je i održan prosvjed. 

No, iako se na zahtjev za razrješenjem Mirjane Rakić, ministar kulture Zlatko Hanasbegović nije oglasio, u intervjuu od prije tjedan dana za francuski dnevni list Le Monde, je odgovarajući na novinarsko pitanje, naglasio da „ni Radman, ni bivša predsjednica Vijeća za elektroničke medije Mirjana Rakić zbog svojih biografija povezanih s komunističkim sustavom nisu trebali biti na tim funkcijama jer predstavljaju neku vrstu simbola utjecaja struktura komunističkog režima i nakon sloma komunizma i Jugoslavije”.

Predsjednica Vijeća za elektroničke medije, Mirjana Rakić komentirala je za Fairpress činjenicu da joj se nitko iz Ministarstva kulture i Vlade RH nije javio već dva mjeseca u vezi zahtjeva za razrješenjem, istaknuvši kako nema neki poseban komentar na to.

"Naime, očito i jedni i drugi imaju druge probleme i pitanja koja su im prioritetna u rješavanju. To što se, usprkos svemu, nitko nije do sada javio, pa čak ni administrativno „primili smo vaš zahtje…“ ,  čini se dio je prakse ne komuniciranja pa i na tim elementarnim razinama. U to ne računam izjave u novinama, intervjue", kazala je Rakić.

Iz Vlade RH i Ministarstva kulture nisu do zaključenja članka odgovorili na naš upit zašto se već dva mjeseca ništa nije učinilo po pitanju zahtjeva za razrješenjem Mirjane Rakić. 

Podsjetimo, Vlada je još 9. veljače ove godine poslalaprijedlog Hrvatskome saboru da ne prihvati Izvješće o radu VEM-a i AEM-a za 2014. godinu jer smatra da zbog očitih i osobito teških propusta u izvršavanju zakonskih obveza Vijeća i Agencije nisu ispunjeni uvjeti za prihvaćanje navedenog izvješća. Na mišljenje Vlade, Vijeće za elektroničke medije reagiralo je priopćenjem u kojem je navelo da je kontinuirano upozoravalo Hrvatsku radioteleviziju na obvezu uvođenja i primjene alokacije indirektnih troškova proizvodnje programa, odnosno, na odvajanje prihoda i rashoda nastalih obavljanjem javne djelatnosti od komercijalne. Na cijeli slučaj reagiralo je i Hrvatsko novinarsko društvo (HND) istaknuvši da je neprihvaćanje Izvješća o radu AEM-a te raspuštanje VEM-a novi korak ka potpunoj političkoj kontroli medija. Hrvatski novinari i publicisti (HNIP) istaknuli su da je duboka podijeljenost hrvatskog društva koju je svojom neodgovornom politikom proizvela bivša vlast, te da VEM nije radio ono zbog čega postoji, aOrganizacija za europsku sigurnost i suradnju (OSCE) je naglasila da je neovisnost regulatora elektroničkih medija neophodna za očuvanje pluralizma i slobode medija.

Zatim, na cijeli slučaj reagirala je i Europska komisija, koja je tada bila  odlučila da neće odšutjeti na smjenu Vijeća za elektroničke medije, istaknuvši da ako dođe do smjene Mirjane Rakić, Hrvatska ide pred Europski sud. I baš u to vrijeme kada je na cijeli slučaj reagirala EK, Rakić se odlučila na ostavku jer više, kako je izjavila za Fairpress nije imala snage nositi se s tom količinom pritiska. Nedugo nakon toga, na adresu Fairpressa stigla je reakcija francuske regulatorne agencije (CSA). Naime, Olivier Schrameck, potpredsjednik Grupe europskih regulatora za audiovizualne medijske usluge (ERGA) izrazio je žaljenje radi ostavke Mirjane Rakić na mjestu predsjednice Vijeća za elektroničke medije, istaknuvši tada da je u takvim okolnostima, bitna neovisnost regulatora emitiranja, što je od temeljne važnosti za slobodu i pluralizam medija.

Autorica: Ana Gavranić